گرگ در لباسِ گوسفند

گرگ در لباس گوسفند

همه ما ضرب المثل «گرگ در لباسِ گوسفند» را شنیده ایم، همان داستانِ قدیمی از حال و روز چوپانی که گرگی را در میان گله گوسفندانش می پروراند. اما این فقط یک قصه و افسانه نیست، بلکه داستان به ما می گوید که که مراقب این آدم ها باشیم، چرا که ممکن است با ظاهری بسیار فریبنده و دلنشین و به سادگی وارد زندگی ما شوند.

برای توصیف این افراد از برچسب هایی مثل دو رو، ریاکار، دغل باز، دوشخصیته و… استفاده می کنیم. به راستی استفاده از این برچسب ها حق مطلب را در مورد این نوع شخصیت ها ادا می کنند؟ یا از همان ابتدای رابطه می توان متوجه شد که با یک گرگ در لباس گوسفند (یا یک انسان دورو، ریاکار، دغل باز، دوشخصیته ) مواجه هستیم؟ می توان گفت: “خیر” چرا که آنها ممکن است بی گناه به نظر برسند، اما انگیزه و نیات پنهانی دارند.

و به همین دلیل از تکتیک های مختلفی برای پنهان کردن اهدافشان استفاده می کنند. معمولا افرادی که با شما بسیار مهربان هستند اما در مواردِ حساس شما را می فروشند، در حقیقت آنها از ذهن شما برای دزدیدن ایده استفاده می کنند، به شما نگاهِ تجاری و مصرفی دارند. خبر خوب اینکه به راحتی با کمی دقت می توانید آنها را تشخیص دهید. چرا که ذهنِ این افراد بیشتر از حد معمول درگیرِ مسائل مادی یا تبلیغات و کسب پول از شما می باشد.

شش دونگ حواستان را جمع کنید چرا که این افراد تغییر شخصیت نمی دهند، نقش بازی نمی کنند، البته تا زمانی که منافعی را از این راه بدست بیاورند. در نتیجه پنهان کردن اهداف اولین کاری است که این اشخاص برای دست یافتن به اهدافشان پیش می‌گیرند.

از آنجا که این افراد خودشان به خوبی می دانند که کاری که قصد انجام آن را دارند عادی نیست، پس نمی توانند صادقانه برخورد کنند چون به عبارتی دستشان رو می شود و اگر صادقانه رفتار و برخورد کنند یقیناً باعث تنش و ناراحتی می شوند.

این نکته را به خاطر بسپارید که تا وقتی شما انگیزه ها و اهداف خود را مشخص نکرده اید، گرگ ها هر کاری که بخواهند را انجام می دهند چون به راحتی با اهداف و برنامه های او همسو و هم مسیر می شوید.
گرگ هایی که لباس گوسفند به تن می کنند دیگران را به شکل پله‌هایی برای بالا رفتن از آنها نگاه می کنند.آنها اهمیتی نمی دهند چه اتفاقی برای دیگران خواهد افتاد، و اغلب از طریق جذب احساسات و بازی با احساسات شما وارد عمل می شوند. آنها به خوبی نقطه ضعف های شما را شناسایی می کنند و از طریق همین نقطه ضعف ها به شما نفود می کنند و اهداف پلید خود را به نتیجه می رسانند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
خودم را دوست ندارم

به عنوان مثال اگر شخص موردنظر رئیس و کارفرمای شما باشد، برای دادن مرخصی به شما طوری برخورد می کند که شما را در دامِ احساس گناه و اشتباه بیاندازد تا ناخوداگاه خودتان مرخصی تان را به آخر هفته یا روزهای خلوت تر تغییر دهید.

در ادامه نشانه های یک گرگ در لباس گوسفند برای شما توضیح می دهم تا بدانید تکنیک های این افراد کدام هستند که به شما کمک می کند بهتر آنها را بشناسید.

 

نشانه های یک گرگ در لباس گوسفند

 

✔ گرگ ها به جای قدرت دادن به دیگران، قدرت را از آنها می گیرند

آنها از مردم برای رسیدن به اهدافشان و چیزهایی که می خواهند استفاده می کنند. برای آنها اصلا اهمیتی ندارد که چه اتفاقی برای دیگران ممکن است بیفتد. برای مثال یک گرگ سعی می کند در محل کار، با ارائه سخنرانی های طولانی شما را بد جلوه دهد، تا خودش در مقابل رئیس موجه، همه چیزدان، کاردان و شگفت انگیز به نظر برسد.

آنها در ظاهر شیرین و دوست داشتنی به نظر می رسند، اما دندان ها خود را به شما نشان خواهند داد. چون به خوبی می دانند اگر هویت واقعی خود را نشان دهند، هیچ کس نمی خواهد با آنها ارتباط برقرار کند. تمام تلاش خود را می کنند که شخصیتی دوستانه یا مهربان از خود به نمایش بگذارند، اما همیشه نمی توانند خود را این گونه نشان دهند و در اکثر مواقع هویت اصلیشان فاش می شود. که در این صورت، آنها تمایلات تهاجمی خود را نشان خواهند داد.

نشانه های یک گرگ در لباس گوسفند

یک شخص ثروتمند که دوست دارد قوانین را نقض کند، ممکن است کمک های خیرخواهانه ای انجام دهد تا دیگران را متقاعد کند که فردی مهربان و با ملاحظه است. این کمک ها تا حد زیادی آنها را از دردسر دور نگه می دارد، اما اگر کسی بخواهد چهره واقعی آنها را نشان دهد، گرگ ها آبروی فرد را می برند تا انتقاد را خاموش کنند.

✔ گرگ ها با بازی با احساسات به هر آنچه می خواهند، می رسند

آنها به خوبی می دانند که با نشانه گرفتن احساسات دیگران، می توانند به جلو بروند. آنها نیازها و خواسته های شما را پیدا می کنند و آنها را به اندازه کافی برای تان مهیا می کنند تا شما آرام و سازگار باقی بمانید. تصور کنید به تازگی با شخصی آشنا شده اید که یک گرگ در لباس گوسفند است و برای شما مشکلی پیش آمده باشد که به کمک او احتیاج دارید. او با بازی بر احساس گناه و ناامنی که دارید، شما را از کمک گرفتن منصرف کرده یا دست کم آنقدر با احساسات شما بازی می کند که توقع کمتری از او داشته باشید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
خشم چیست؟

✔ گرگ ها در ابتدا بسیار جذاب هستند

آنها متخصص دستکاری افراد اطراف شان هستند. به نظر می رسد که علاقه مند به کارهای شما هستند، و شما تصور می کنید که به شما اهمیت ویژه ای می دهند. پس از اینکه شما را به جایی می رسانند که خواستار آنها می شوید، فقط شما را در تور خود نگه می دارند تا از شما به عنوان ابزاری برای رسیدن به هدفشان استفاده کنند. همکاری که ممکن است دوستی خود را با شما شروع کند، اما در نهایت مسئولیت هایش را به شما تحمیل می کند. هنگامی که می بینند شما ناامید و سرخورده شده اید، شما را سوپرایز کرده و بیشتر جذب خود می کنند. سپس، آنها هر کاری که می خواهند را انجام می دهند.

✔ گرگ ها همیشه داستان های پر از تناقض نقل می کنند

آنها زمانی که احساس خطر می کنند تلاش می کنند به توجیه کردن خودشان و کارهایشان و معمولا چیزهایی می گویند که خیلی منطقی به نظر نمی رسد، به این دلیل که فی البداهه چیزی ساخته اند.

 

چطور یک گرگ را پیدا کنم؟

تحقیق کنید که آنها در شرایط مختلف چگونه پاسخ می دهند، یا مشکلات فرضی برای شان ترسیم کنید و ببینید که چه جوابی می دهند. یک متقاضی شغل ممکن است به شما بگوید که او همیشه مثبت است و خود را به عنوان یک بازیکن تیم می داند. این چیزی است که هر کارفرمایی می خواهد بشنود.

در طی مصاحبه برای دیدن نحوه برخورد وی با شرایط مختلف، از او بپرسید که چگونه به صورت گروهی مشکلی که ایجاد شده است را حل می کند. متقاضی که خود “مثبت و متمایل به کار گروهی”، رئیس مآبانه و منفی رفتار می کند، بله! شما گرگ را پیدا کردید.

حضور یک گرگ واقعی در کنار شما– مخصوصا اگر شما یک گوسفند باشید – می تواند شما را با مشکلات، بحران ها و ضررهای مالی، احساسی و عاطفی بسیاری روبه رو کند و زندگی شما را به دردسرهای بزرگی بیندازد. گرگ ها واقعا خطر و تهدید بزرگی برای گوسفندان هستند.

✔ سعی کنید سوالات بیشتر و مختلفی بپرسید

هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت اگر برای کشف حقیقت سوال بپرسید. امنیت شما و افرادی که به نوعی با زندگی شما در ارتباط هستند در خطر است. از آنجایی که گرگ ها اغلب از خودشان داستان هایی تعریف می کنند، زمانی که داستان های آنها جزئیات کمتری دارد، می توانید آنها را بیابید. هنگامی که آنها نظر خود را بیان می کنند، بپرسید “چرا شما این را فکر می کنید؟” یا “چگونه می دانید این طور است؟” آنها وقتی می خواهند به این سوالات پاسخ دهند به دردسر می افتند و دست خود را رو می کنند، حتما این عبارت را شنیده اید که “دروغگو کم حافظه است“.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
خودم را دوست ندارم

در یک بحث، آنها ریشه مسئله را درک نمی کنند. آنها چیزی را می گویند که می دانند شما می خواهید بشنوید، اما هنگامی که برای اطلاعات بیشتر فشار می آورید، آنها چیزی برای اضافه کردن ندارند. دانش آنها سطحی است. مهم نیست چقدر سعی می کنید آنها را به بحث تشویق کنید، نمی توانند مکالمه ای در مورد آن موضوع انجام دهند.

 

گرگ ها همه جا هستند

می خواهیم اعتقاد داشته باشیم که افراد نیات خوبی دارند، اما متاسفانه همیشه این طور نیست. بعضی افراد تنها کارهایی را می کنند که به نفع خودشان است و آنها اهمیتی نمی دهند که کسی در راه اهداف شان آسیب ببینند. گرگ ها در لباس گوسفند می توانند تقریبا در هر محیطی پیدا شوند. شما نمی توانید از آنها خلاص شوید، اما اگر بتوانید آنها را تشخیص دهید، می توانید خود را از به دام افتادن نجات دهید.

اغلبِ ما می گوییم: با هرکسی مثلِ خودش رفتار می کنیم. اما توصیه می کنم حداقل اینجا و در این مورد خاص، اصلاً نیازی به این کار و مقابله به مثل نیست. اینکه ما هم ظاهر سازی کنیم و پا به پای شخصیتِ دو رو همگام شویم، لبخندهای مصنوعی و تعریف تمجیدهای دروغین را یاد بگیریم و تمرین کنیم.

همین که بتوانیم این افراد را شناسایی کنیم، از جانب آنها در امان خواهیم بود. دیگر نه از چرب زبانی های آنها خوشحال می شویم و نه تلخی کردن و سیاستِ عکسِ آنها را جدی خواهیم گرفت.
اینجاست که معلوم می شود داشتن هوشِ اجتماعی بالا برای هر انسانی لازم و ضروری است. چرا که بعضی مواقع انسان های واقعا مهربان را پس میزنیم و از خود می رنجانیم فقط به این دلیل که یک ذهنیت منفی برای ما شکل گرفته است.

از همین رو توصیه می کنم از تکنیک هایی که به آنها اشاره شد استفاده کنید، در مواجهه با رفتار های غلیظ و مصنوعی مثل محبت های افراطی و غلو شده، از زمان کمک بگیرید، و اجازه دهید شخصیتِ به اصطلاح «گرگ» در موقعیت های دیگری آزمون شود و خود واقعی اش را نشان دهد. به حسِ ششم‌تان اعتماد کنید. به زبانِ بدن و صحبت های این افراد دقت کنید، در مواقعی حرف های این افراد را پیش خودتان مرور کنید، و به احتمال زیاد به نتایج جالبی دست پیدا می کنید چرا که زمان معلم خوبی‌ست.

از سوال کردن نترسید، حتی اگر موجبِ خشم طرفِ مقابل شود. اشخاصِ غیر قابل اعتماد، عموماً در مقابل سوال های عادی جبهه گیری می کنند، چون پاسخ دادن برایشان کاری مشکل است.

5/5 - (1 امتیاز)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *